HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

GÖZDE SARI NOKTA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sarı nokta hastalığı, 50 yaş üstü kişilerde görme kaybının en önemli nedenlerinden biridir. Sarı nokta hastalığı, kuru ve ıslak olmak üzere iki tipte görülebilir. Peki, sarı nokta hastalığının tedavisi var mıdır? Sarı nokta hastalığı ile ilgili merak ettikleriniz bu haberimizde 
29.02.2024 08:00
GÖZDE SARI NOKTA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
GÖZDE SARI NOKTA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Sarı nokta hastalığı, gözün arkasında bulunan ve net görme sağlayan makula adlı bölgenin yaşa bağlı olarak bozulması sonucu ortaya çıkan bir göz hastalığıdır.

Sarı nokta hastalığı, 50 yaş üstü kişilerde görme kaybının en önemli nedenlerinden biridir. Sarı nokta hastalığı, kuru ve ıslak olmak üzere iki tipte görülebilir.

Kuru tip, hastalığın daha yaygın ve yavaş ilerleyen formudur. Islak tip ise, hastalığın daha az görülen ancak daha ciddi ve hızlı ilerleyen formudur. Islak tip sarı nokta hastalığında, makula bölgesinde anormal damarlar oluşur ve bu damarlar kan ve sıvı sızdırarak görme kaybına yol açar.

Sarı nokta hastalığının belirtileri arasında, görme kalitesinde düşüş, görme kaybı, göz önünde karartılar, cisimleri kırık, eğilmiş veya renksiz görme, bulanık görme gibi şikayetler sayılabilir.

Sarı nokta hastalığının teşhisi için, göz doktoru tarafından göz bebeği genişletilerek yapılan detaylı bir retina muayenesi ve retina tomografisi gibi ileri görüntüleme yöntemleri kullanılır.


Sarı noktanın tadavisi var mı?


Sarı nokta hastalığının tedavisi, hastalığın tipine ve ilerleme durumuna göre değişir. Kuru tip sarı nokta hastalığında, şu anda kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve görme kaybını önlemek için, antioksidan vitamin ve mineral takviyeleri, gözlük veya büyüteç gibi görme yardımcıları, dengeli ve sağlıklı beslenme, sigaradan uzak durma gibi önlemler alınabilir.

Islak tip sarı nokta hastalığında ise, göz içine ilaç enjeksiyonu, fotodinamik tedavi, lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler, anormal damarların büyümesini durdurmak, sızıntıyı azaltmak ve görme kaybını önlemek veya geri kazanmak için kullanılır.

Sarı nokta hastalığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen ve zamanında tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilen bir hastalıktır. Bu nedenle, 50 yaşından sonra düzenli olarak göz doktoruna giderek göz sağlığını kontrol ettirmek, erken tanı ve tedavi için çok önemlidir.(Haber:Fatih Özcan)
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr