HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

KARİKATÜRİSTLER KARİKATÜRİSTLERİ ANLATTI

Tepebaşı Belediyesi tarafından Kent Belleğini Canlandırma Toplantıları devam ediyor. Bu ayki toplantıda karikatüristler karikatüristleri anlattı.
25.12.2023 13:38
KARİKATÜRİSTLER KARİKATÜRİSTLERİ ANLATTI
KARİKATÜRİSTLER KARİKATÜRİSTLERİ ANLATTI
Tepebaşı Belediyesi, kent belleğine katkı sağlayacak programlara devam ediyor.
Bu kapsamda düzenlenen Kent Belleğini Canlandırma Toplantıları Atila Özer Karikatürlü Ev'de gerçekleşti. Toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve çok sayıda Eskişehirli katıldı. Kolaylaştırıcılığını Rahmi Emeç'in yaptığı toplantıda karikatüristler Atilla Yakşi; Atila Özer ve Sevil Özgür'ü, Yaşar Arda; Beytullah Heper ve Pertev Ertün'ü, Sertaç Ürer ise Ahmet Sofuoğlu ile İsmail Turan'ı anlatarak anılarını paylaştı.


"Kentlerin hem belleği vardır hem kimliği vardır"


Toplantıda konuşan Başkan Ataç, "Kentler yaşayan, nefes veren, canlı varlıklardır. Sadece binalardan ibaret değildir. İnsanların bıraktığı izler geçmişten günümüze yansır. Ben belleğe çok değer veren bir insanım. Burada Kamil Masaracı hocayı anmadan geçemeyiz. Atila Özer Karikatürlü Ev onun teklifiyle yapılmıştı. Gerçekten çok önemli şeyler yapıldı. Çocukların karikatür ile tanışması çok önemliydi. Bu mekanın dili olsa da anlatsa kitaplar yazılır. Bellek gerçekten çok önemli bir şey. Pişmiş toprak da bir bellektir. Kentlerin hem belleği vardır hem kimliği vardır. Pişmiş toprak Tepebaşı için hem bellektir hem de kimliktir. 2001 yılında başlattığımız bu proje bugün dünyadaki nadir projelerden biri haline geldi. Şu tuğlanın çamurundan sanatın nasıl çıkacağını Tepebaşı Belediyesi olarak dünyaya gösterdik. Eylül ayında 16. kez gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumunda Cumhuriyetin 100. yıla özel inanılmaz bir anıt ortaya çıktı. Bu anıtta 60 kişinin emeği var. Sağlıkçılar için yaptığımız anıt da çok değerli. Orada bir emek varsa alın teri varsa tasarım varsa sanat odur. Bugün burada olduğumdan dolayı mutluyum. Böyle bir etkinliğinde yapılmasından dolayı çok memnunum. Bu projenin yürümesi çok değerli" dedi.

 

Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr