HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

KIŞ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Havalar iyice soğudu. Kış kapıda.Bu mevsimde cilt kuruluğu soğuk hava ile tetiklenerek hassasiyete sebep olabilir. Araştırmalar, cilt kuruluğunun kış aylarında 10 kat arttığını göstermektedir. Düzenli olarak nemlendirici kullanımı kış aylarında sıklıkla karşılaşılan kuruluk probleminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
17.12.2023 03:00
KIŞ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?
KIŞ MEVSİMİNDE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?
Soğuk hava cildinizde nem kaybı, kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir. Tüm bu sinyaller tek bir şeyi işaret eder : CİLT KURULUĞU !

CİLDİNİZ KIŞ AYLARINDA NEDEN HASSASLAŞIR ?

Soğuk hava, cildinizin koruyucu bariyerinin zayıflamasına ve nem kaybetmesine sebep olur. Bu durum özellikle, dış etkenlere yoğun olarak maruz kalan el, burun ve dudak gibi bölgeleri etkiler. Soğuk hava şartları dolayısıyla, ciltte oluşan nem kaybına bağlı olarak yağ dengesinde de değişiklikler olur ve kuruluk belirtileri baş gösterir: Kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve gerginlik hissi.

KIŞ AYLARININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Cilt kuruluğu soğuk hava ile tetiklenerek hassasiyete sebep olabilir. Araştırmalar, cilt kuruluğunun kış aylarında 10 kat arttığını göstermektedir2Düzenli olarak nemlendirici kullanımı kış aylarında sıklıkla karşılaşılan kuruluk probleminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 

Daha nemli bir cilt için dikkat edilmesi gerekenler !

Önerilen sıcaklık

Sanılanın aksine, su cildi nemlendirmez. Duş aldığımız suyun sıcaklığı 35°C'yi geçmemelidir. Cilt kuruluğuna sahip kişilerin sıcak su ile yıkanmaktan ve banyoda uzun süre kalmaktan kaçınması gerekir.

İç mekanlarda ortam sıcaklığının gündüz 20°C , gece 19°C , nemliliğin ise % 45 - 55  arasında olması tavsiye edilir.

Cildin derinlemesine nemlendirilmesi

Kuru bir cilde sahipseniz, cildin koruyucu bariyerini korumak ve güçlendirmek için sabun, paraben ve renklendirici katkı maddesi içermeyen nazik bir temizleme jeli kullanmalı ve cildiniz nazikçe kurutmalısınız.

Her duştan sonra cildinizi, özellikle diz ve dirsek gibi çok kuru bölgeleri çok yoğun bir şekilde nemlendirmelisiniz. Cildinizi derinlemesine nemlendirmek için zengin içerikli ve besleyici bir nemlendirici tercih edebilirsiniz.

Rüzgar ve soğuk gibi dış etkenlere yoğun olarak maruz kalan el, burun ve dudak bölgeleri için koruyucu bir film etkisi sunan nemlendirici bir krem uygulayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra el ve tırnaklarınız için bakım kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Soğuk havalarda kıyafet seçimi

Kuru bir cilde sahipseniz, cildinize direkt olarak temas eden kıyafetlerinize özen göstermeniz gerekir. Soğuk kış aylarında pamuk veya ipek gibi, yumuşak ve doğal dokulu kıyafetler tercih edin.

Dış etkenlere yoğun olarak maruz kalan bölgelerinizi soğuktan koruyun. Eldiven takmayı, atkı kullanmayı ve çorap giymeyi ihmal etmeyin.

Kış menüsü;

Su kaybını önlemek için sıvı tüketimini artırmak oldukça önemlidir. Günde 1,5 - 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin ! Kış aylarında bol bol çorba ve bitki çayı tüketebilirsiniz.

E ve D vitamini için balık ve kurutulmuş meyve yiyebilirsiniz. Badem, ceviz, fındık, çam fıstığı, Antep fıstığı, kivi, rezene, ıspanak cilt için mükemmel E vitamini kaynaklarıdır.

İpuçları;
  
Eve döndüğünüzde soğuktan üşümüş olan ellerinizi ısıtmak için sıcak su ile yıkamamaya çalışın. Çünkü bu termal şok, kılcal damarlara zarar verebilir, kızarıklığa sebep olabilir. Buna ek olarak sıcak su, cildin koruyucu bariyerini tahriş edebilir.
NOT
  • Üşüyen ellerinizi sıcak su ile yıkamayın !
  • Karlı havalarda ve yüksek rakımlarda güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin!

 Çocuk cildi yetişkin cildine göre daha hassastır ve ağır kış şartlarından daha çok etkilenir. Soğuk havaya aldırmadan dışarıda oyun oynayarak uzun saatler geçiren çocuğunuzun cildini korumaya özen gösterin.

Yüksek rakımlarda ve kayak tatilinde sıkı sıkı giyindikten sonra, güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin ! Yükseklere çıkıldıkça hava soğumasına rağmen, güneş ışınlarının etkisi artmaktadır.

Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr