HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

TİYATRO GÜNLERİ BÜYÜK COŞKUYLA BAŞLADI

Tepebaşı Belediyesi ve birçok paydaş ortaklığında düzenlenen Tiyatro Günleri başladı. Bir hafta sürecek Tiyatro Günleri'nde 5 farklı mekanda birçok etkinlik ve tiyatro oyununun Eskişehirliler ile buluşacağı Tiyatro Günleri'nin açılışı ise renkli görüntülere sahne oldu.
08.01.2024 17:06
TİYATRO GÜNLERİ BÜYÜK COŞKUYLA BAŞLADI
TİYATRO GÜNLERİ BÜYÜK COŞKUYLA BAŞLADI
Tepebaşı Belediyesi, sanatın gelişmesi ve yaygınlaşması için gerçekleştirdiği çalışmaları sürdürüyor.
Bu kapsamda Tepebaşı Belediyesi, Oyuncular Sendikası, Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu iş birliği ile Tiyatro Günleri başladı. Bir hafta boyunca sürecek etkinlikte Eskişehirliler hem tiyatroya hem de sanata doyacak. Tiyatroların, atölyelerin, panellerin ve söyleşilerin de yer aldığı etkinlikler 29 Ekim Gençlik Merkezi, Atila Özer Karikatürlü Ev, Belediye Sergi Salonu, Dario Fo Deneysel Sahne ve Zübeyde Hanım Kültür Merkezi olmak üzere 5 farklı mekanda Eskişehirlilerle buluşacak.
Renkli görüntüler oluştu
Açılış ilk olarak kortej yürüyüşü ile başladı. Atila Özer Karikatürlü Ev önünden başlayan korteje CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, oyunculardan, Tilbe Saran, Tuba Erdem, Janset Paçal, Hakan Bilgin, Ece Dizdar, Berfin Zenderlioğlu, Emre Yetim, Zeynep Özden, Hakan Bilgin ile Hakan Yufkacıgil, Tepebaşı Belediyesi meclis üyeleri ve Eskişehirliler katıldı. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'ne kadar devam eden yürüyüşte, akrobasi hareketleri ve şovlar renkli görüntüler oluşturdu.
Çalışmaları anlattı
Yürüyüşün ardından ise Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu Yönetmeni Fatih Pazvantoğlu, Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosunun konservatuvar görevi üstelendiğini, buradaki öğrencilerin sınavla seçildiğini belirterek yapılan çalışmaları aktardı. Pazvantoğlu ayrıca, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın 23 yıl önce Zincirlikuyu Mahallesi'ndeki bir gösteride kendisine 'Sen iyi bir oyuncu olabilirsin. Sakın bırakma' dediğini ve kendisinin şu anda Tiyatro üzerine masterını tamamlamak üzere olduğunu da anlattı.
"Burada olmak bizi çok mutlu etti"
Tiyatro Günleri'nin açılışı için şehrimize gelen oyunculardan Tilbe Saran, "Sahiden burada olmak bizler için o kadar kıvanç verici bir durum ki. Sizlerin coşkusunu hissetmek bize çok iyi geldi. Hem Eskişehir'de olmak hem sizlerle olmak hem de Tiyatro Günleri için bir arada olmak cennette olmak gibi bir şey. Tepebaşı Belediyesi bana Tepebaşı Tiyatrosunu anımsattı. Umarım ki Tepebaşı Deneme Sahnesi, Türk tiyatrosuna katkıları olduğu kadar derin ve tiyatrocumuzu sarsacak pek çok öğrenci yetiştireceksiniz. Bizleri ağırladığınız için çok teşekkür ederiz. Buradan büyük bir coşku ve mutlulukla ayrılacağız" dedi.
"Burada daha da çocuklaştık"
Tiyatrocu Hakan Bilgin, "Yaklaşık 34 senedir tiyatro yapmaya çalışıyorum ama Türkiye'nin başka bir yerinde tiyatroyu bu kadar çok seven insanların bir arada olduğunu gördüğüm için çok mutlu oldum. Bu kadar koşturmanın, bu kadar telaşın içinde 36 koyup 1 alma ihtimali olan bir şeyi yapmak çok kıymetli bir şey. Size neyin kattığını 30 sene sonra fark edeceksiniz. Tiyatro çok kıymetlidir, çok özeldir. Güzelleştirir sizi. Burada olduğum için çok mutluyum. Biz burada daha da bir çocuklaştık. Biz baya başka şeylerin peşinde koşturarak tiyatro yapmaktan böyle bir güzelliğin olduğunu fark etmemişiz. Bundan sonra ne zaman görev verirseniz elimizden geleni yaparız" ifadelerini kullandı.
"Büyüyerek daha uzun sürsün"
Tiyatrocu Janset Paçal, "Geçen sosyal medyada bir şey yazdım. Yazdığım konu hakkında Tarkan bana, "Hayatım sen neden bu kadar karanlıkla boğuşuyorsun. Sen kendi aydınlığını büyütsene" dedi. O zamandan beri kendi aydınlığımı ve aydınlıkları birbirine ekleyerek karanlığı orada bıraktım. Biz aydınlığımızı büyütürsek karanlık da küçülecektir. Nice nice yıllarda daha birlikte ve büyüyerek daha uzun süre olmasını diliyorum" dedi.
"Birbirinize sahip çıkın"
Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Ece Dizdar, "Sizinle burada olmak çok güzel. Tiyatro Günlerine de partner olmak bizim, için çok kıymetli. Belki aranızdan bazıları profesyonel olacaklar. Ben şimdiden her zaman sendikanıza sahip çıkın, haklarınızı bilin, birbirinize sahip çıkın. Biz öyle yapıyoruz, o yüzden buradayız. Bu bayrağı bizlerden devralmanızı canı gönülden diliyorum" ifadelerini kullandı.
Elbe oyunu sahnelendi
Açılış töreninin ardından ise Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve Wolfgang Borchert'in Kapıların Dışında isimli oyunundan uyarlanan, savaş karşıtı bir gençliği anlatan Elbe tiyatro oyunu sahnelendi. Oyun izleyiciden tam not aldı.
14 Ocak Pazar gününe kadar devam edecek Tiyatro Günleri, Paylaşılabilir Sanat Platformu: Tiyatrolar, Dario Fo Deneysel Sahne, Nilky ve Fistop Salon destekleriyle gerçekleşiyor.
 
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr