HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

Yeni Madeni Paralar Piyasaya Girdi mi?

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırlanan madeni 5 TL'lerin tanıtımı daha önce gerçekleştirilmişti. 
16.12.2023 18:45
Yeni Madeni Paralar Piyasaya Girdi mi?
Yeni Madeni Paralar Piyasaya Girdi mi?
Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırlanan madeni 5 TL'lerin tanıtımı daha önce gerçekleştirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirilmişti.
 
Peki, madeni 5 lira çıktı mı? Demir 5 lira tedavüle girdi mi?
 
Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basımı gerçekleştirilen madeni 5 liralar tedavüle girdi. Eskişehir'de bir markette harcanan yeni 5 Türk Lirası, görenlerin dikkatli bakışları arasında diğer madeni paraların yanında yerini aldı.
 
Yeni 5 Türk Liranın Özellikleri 
 
Bakır, nikel ve çinko karışımıyla üretilen madeni 5 TL'nin çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm, ağırlığı da 8,25 gram olacak. Kenarları tırtıllı olan 5 TL'nin dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alırken, ortada Türkiye yüzyılı logosu konumlandırıldı. Bunun solunda "5" rakamı, altta "TÜRK LİRASI" yazısı ve yazının altında "2023" yer alıyor.
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr