HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA

Eskişehir Valisi Sayın Hüseyin AKSOY'un “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” Mesajı

30.06.2024 12:06
Eskişehir Valisi Sayın Hüseyin AKSOY'un “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” Mesajı
Eskişehir Valisi Sayın Hüseyin AKSOY'un “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” Mesajı
1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu Kurtuluş Savaşı sonrası denizlerdeki hakimiyetimizin tasdikidir. Denizlerimizde yabancı ülkeler tarafından kullanılan imkân ve zenginliklerimizin ülkemiz tarafından kullanılması sağlanmış bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticari hâkimiyeti son bulmuştur.

Denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış olan Kabotaj Kanunu, denizciliğimizin daha da gelişip büyümesine önemli rol oynamış, ülkemizin çağdaş  medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine de büyük ivme kazandırmıştır. Uluslararası rekabete açık denizcilik sektörümüz, büyüyen deniz ticaret filosuyla. Güçlenen alt yapısıyla, modern tesisleriyle ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Köklü bir geçmişi olan denizcilik sektörümüz taşımacılık, ulaşım, imalat ve turizm gibi alanlardaki gelişmesini sürdürmektedir. Türk denizcisi her daim Türk Bayrağını dünyanın denizlerinde sonsuza dek şerefle dalgalandıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çaka Bey, Turgut Reis, Piri Reis, Oruç Reis, Barbaros, Hayreddin Paşa, Kılıç Ali Paşa, Seydi Ali Reis gibi büyük denizcilerimiz ile deniz savaşlarında veya kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türk denizciliğinin gelişmesinde emeği geçen denizcilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyorum.

Eskişehir Valisi Hüseyin AKSOY
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--


logo

   E-posta: bilgi(@)eskisehirdenhaber.com
Tüm hakları Eskişehirden Haber adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr